Herbaciane przyjęcia —jak zorganizować je w domu?

Herbaciane przyjęcia —jak zorganizować je w domu?

Herbaciane przyjęcia to bardzo popularna forma przyjęć, która swój początek miała na terenie Wielkiej Brytanii w 1657 roku, kiedy to londyński kupiec Thomas Garway sprowadził i spopularyzował picie herbaty wśród mieszkańców Wysp Brytyjskich. Początkowo herbata była na tyle luksusowym produktem, że mogli pozwolić sobie na nią jedynie bogatsi mieszkańcy stolicy. Herbatę pijano na wystawnych przyjęciach i niezobowiązujących kawiarnianych spotkaniach — to właśnie w taki sposób powstały dwa rodzaje herbacianych przyjęć, które noszą nazwę high tea oraz low tea. W krótkim czasie herbata została spopularyzowana również w niższych warstwach społecznych, a Brytyjczycy zaczęli pijać herbatę szczególnie o piątej popołudniu, skąd nazwa trzeciego rodzaju przyjęcia herbacianego — five o’clock tea.

Motyw zyskujący popularność

Dziś herbaciane przyjęcia są motywem organizacyjnym popularnym na wszystkich kontynentach świata, a w ostatnim czasie zdobywa dużą popularność również na terenie Polski. Motyw herbacianego przyjęcia jest na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać praktycznie do wszystkiego — wieczoru panieńskiego, przyjęcia urodzinowego, pikniku z przyjaciółmi czy bociankowego (za granicą nazywanego baby shower). Dobrze zorganizowane przyjęcie herbaciane może sprawić, że goście poczują się jak w przytulnej brytyjskiej kawiarnii. Należy zadbać jednak o kilka szczegółów. https://www.czasnaherbate.net/rooibos-honeybush-herbaty-ziolowe-c-2_32.html

Miejsce przyjęcia

Urządzając herbaciane przyjęcie przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, gdzie chcemy je urządzić. Do wyboru mamy trzy lokalizacje — własny dom, świeże powietrze oraz specjalny herbaciany lokal. Herbaciane przyjęcie we własnym domu to motyw organizacyjny wymagający najwięcej pracy, w końcu sami musimy zadbać o specjalny wystrój mieszkania. Przede wszystkim warto zainwestować w elegancką zastawę stołową, obrus w pastelowych barwach oraz pasujące serwetki. Pastelowe barwy to najczęściej wybierana kolorystyka w przypadku herbacianych przyjęć — jest ona delikatna i sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne. Dobrze dobrana zastawa stołowa jest równie ważna, ponieważ tak naprawdę to ona tworzy cały klimat herbacianego przyjęcia. Warto zadbać o to, by poza urokliwymi filiżankami i spodkami znalazły się również talerzyki i podesty na ciasteczka i słodkości.

Otoczka przyjęcia

Urządzając herbaciane przyjęcie w domu koniecznie należy zadbać również o wygodę gości oraz wspaniałą playlistę muzyczną. Ważne jest to, aby playlista dopasowana była do charakteru przyjęcia — w przypadku high tea musi być to wysoka muzyka klasyczna, low tea wymaga przyjemnych kawiarnianych dźwięków, na przykład instrumentalnego jazzu, natomiast five o’clock tea jest niezobowiązująca. Ważnym punktem każdego herbacianego przyjęcia jest obdarowanie przybyłych gości drobnym upominkiem. Może być to uroczy kubek wypełniony słodkościami — ważne, aby było to coś drobnego i ponadczasowego. Urządzając przyjęcie herbaciane koniecznie należy zaopatrzyć się również w kilka rodzajów ciekawych herbat — najlepiej wybrać się do herbaciarni, gdzie znajdziemy najszerszy wybór gatunków, smaków i aromatów herbacianych. Czas na herbatę.